Napjainkban a ketogén diéta heti étrendjei nagy népszerűségnek örvendenek. De mit is jelent ez pontosan, és hogyan hat a szervezetedre?
Mit jelent a ketogén diéta heti étrendje?
A ketogén diéta lényege az alacsony szénhidrát- és magas zsírtartalmú ételek bevitele a szervezetbe. Ezáltal a testünk úgynevezett "ketogenikus" állapotba kerül és arra kényszerül, hogy az energiaszükségletét a zsírokból fedezze. Viszont ennek is, mint minden diétás irányzatnak, megvannak a maga alapszabályai, amiket be kell tartani ahhoz, hogy eredményt érhessünk el vele.
A ketogén étrend gyors és hatékony sikereket ígér, viszont ehhez alapjaiban kell megváltoztatnod az étkezési szokásaidat és igen, valószínűleg a kedvenc nassolnivalóid is tiltólistára kerülnek majd. Szerencsére a matcha tea kivételével.
Hogyan alakítsd ki az új étrended?
Fontos megjegyezni, hogy a szervezetednek akár 2-6 hét közötti időbe is beletelhet, míg teljesen alkalmazkodik az új diétához, ezért akár erőtlennek vagy fáradtnak is érezheted magad közben. De tudni kell, hogy ez teljesen természetes reakció az új helyzetre, és el fog múlni. De vegyük sorra, mik a követendő alapelvek a "ketózáshoz".
- Kevés szénhidrátbevitel: Az új étrended alapelve, hogy csak megadott mennyiségű szénhidrátot fogyaszthatsz a nap folyamán, de az sem mindegy, hogy mit. A krumpli, banán vagy a sütőtök például nem megengedett magas szénhidráttartalmuk miatt, ellenben a padlizsán, uborka, spárga és a zeller bátran fogyasztható.
- Megfelelő mennyiségű zsírbevitel: Mára már megdőlni látszik az az elmélet, miszerint a diéta alatt tilos mindenféle zsírfogyasztás. Pedig a zsírok között is vannak különbségek. Elsősorban a növényi olajok fogyasztása kerülendő. A megfelelő zsírokat például kókusz- és olívaolajból, avokádóból, zsíros halból és tojásból nyerhetjük ki.
- Pihentető alvás: A különféle diéták során általában az alvás kapja a legkevesebb hangsúlyt, pedig nagy szerepe van a hatékonyságukban. A szervezetnek szüksége van az alvásra, mivel nélküle lelassul az anyagcsere működése és a kalóriaégetés is. Arról nem beszélve, hogy kimerülten még nehezebb koncentrálni a fegyelmezett és rendszeres táplálkozásra.
- Elegendő mennyiségű kalória: Ugyan a kitűzött cél a fogyás, mégis ha túlontúl is kevés kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, a testünk elkezdi védeni a zsírkészleteit, mivel nem tudja, mikor jut hozzá legközelebb, az anyagcsere lelassul, a fogyás pedig megreked. Rosszabb esetben az izomzatot is elkezdi lebontani.
- Elegendő folyadék: A kellő mennyiségű vízfogyasztás mellett a minőségi matcha tea is segít az egészség megőrzésében és a fogyás sikerességében.
Pörgesd fel a diétádat matcha teával
Még hatékonyabbá teheted a diétád, ha beépíted mellé a napi rutinodba a matcha teát. Jótékony hatásai mellett az is motivál majd, ha látod az eredményt a tükörben. Arról nem beszélve, hogy tele leszel energiával.
- A matcha tea felgyorsítja az anyagcserét.
- Edzés előtt fogyasztva növeli az állóképességet és 25%-kal képes felgyorsítani a zsírégetést.
- Nagyon magas az antioxidáns tartalma.
- Könnyen felszívódó rostokat tartalmaz, ezzel stabilizálja a vércukorszintet és csökkenti az éhségérzetet.
- Csökkenti a stresszt és a felgyülemlett feszültséget, így jobban koncentrálhatsz a diétádra.
- Mivel 100%-ban természetes, nincs semmilyen negatív mellékhatása.
A matcha tea számos lehetőséget rejt magában, ettől olyan különleges. Ihatod hidegen vagy melegen, készíthetsz belőle matchás-vaníliás zabkását reggelire vagy egy isteni finom chia magos-szedres turmixot, esetleg egy avokádós matcha lattét. Élvezd, ahogy felfrissül a szervezeted, élvezd a vadiúj önmagadat.