Szeretnéd energikusan kezdeni a napjaidat? Ehhez nem kell mást tenned, mint egy egészséges és fitt reggelit összeállítani. Hogyan is néz ez ki pontosan?
A nap legfontosabb étkezése a reggeli, legalábbis így tartja a mondás. Bár a mondás nem, az egyes kutatások kitérnek arra is, hogy a reggelit a legjobb közvetlenül, vagy maximum egy órán belül ébredés után elfogyasztani.
Kihagyni nem ajánlott, hiszen az éhgyomorral indított nap során az anyagcsere nem pörög fel, aminek a fogyásban, illetve a súlytartásban egyaránt jelentős szerepe van. Továbbá az agy sem kap reggeli nélkül elegendő muníciót, ez pedig a koncentráció rovására mehet. Ezzel szemben, ha fitt reggelivel indítod a napod, megelőzheted a már említett hátrányokat, és csupa pozitív hatást érhetsz el.
Hagyományos kontra fitt reggeli
A magyar konyha úgy általában nem jeleskedik diétás fogásokban, gondoljunk csak bele, rengeteg receptünk úgy kezdődik, hogy "végy egy fej hagymát és párold üvegesre olajon". Kutatások szerint a magyarok között népszerű reggelinek számítanak a fehér kenyérből készült szendvicsek, illetve a feldolgozott húskészítmények, valamint a cukrozott müzlik és gabonapelyhek.
Ezekkel az ételekkel az a legnagyobb probléma, hogy magas a glikémiás indexük, azaz hirtelen, de rövid időre emelik meg a vércukorszintet, ennek hatására pedig hamar éhesek leszünk, vagyis a szervezetünk újabb szénhidrát löket után fog vágyakozni. Amikor túl sok ilyen élelmiszert fogyasztunk, könnyen túlléphetjük a napi ajánlott kalóriamennyiségünket, ami hízáshoz vezethet, a hízás pedig hosszú távon különféle betegségek kialakulásának kockázatában jelentős faktor.
Ezzel szemben a fitt reggeli egy magas fehérjetartalmú, zsírszegény, és mérsékelt kalóriatartalommal bíró alternatíva. Fontos, hogy megfleleő mennyiségű rostot tartalmazzon, valamint vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag legyen.
Lehet-e a szénhidrát tartalmú étel a fitt reggeli része?
Bár az egyes diéták hirdetői előszeretettel népszerűsítik azt a nézetet, hogy az egészséges étkezésbe nem fér bele a szénhidrát, de ez ebben a formában egyáltalán nem igaz. Az igazság az, hogy a szervezetünk főként szénhidrátokból nyeri az energiát, de nem mindegy, hogy milyen formában juttatjuk be. Célszerű kerülni a túlzottan feldolgozott élelmiszereket, úgy mint ami a fehérkenyérben, a tésztafélékben vagy akár a süteményekben található liszt, vagy a kristálycukor. Ezek valóban nem túl előnyösek a szervezet és az emésztésünk szempontjából. Viszont a zöldségekben, a gyümölcsökben, illetve a kevésbé/egyáltalán nem feldolgozott gabonafélékben található szénhidrátok jobb szénhidrátforrásoknak tekinthetők, így ezek probléma nélkül beilleszthetőek a fitt reggelibe.
Milyen ételekből állhat a fitt reggeli?
A szénhidrát és a fehérje egyaránt része kell hogy legyen a fitt reggelinek, vagyis tökéletes többek között a teljes kiőrlésű pékáru, a zabpehely, a köles, a hajdina, valamint a különféle zöldségek és gyümölcsök is. Fehérjeforrásként megemlítendő minden tejtermék, toj, vagy a különböző húsfélék, de növényi étrendet tartóknak a szójabab (tofu), a lencse, a brokkoli, a földimogyoró és tökmag fogyasztása is képes elengedő fehérjét biztosítani.
A fitt reggeli része lehet továbbá a zöld tea, azon belül is a matcha tea, hiszen gyakori fogyasztása számos pozitív hatással van a szervezetre. Magas antioxidáns tartalma hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez, az anyagcsere felpörgetéséhez, a koleszterinszint csökkenéséhez, a memória javulásához és a rákos megbetegedések kockázatának a csökkenéséhez.
Ha te is szeretnéd élvezni a matcha tea nyújtotta előnyöket, rendelj tőlünk a minőségi japán matcha tea választékunkból!